Jižní panenské pláže

Jižní panenské (nezastavěné) pláže mají jedno společné: jsou až kýčovitě krásné. Zátoky jsou tvořeny vápencovými útesy a ukrývají malebnou plážičku s bělostným a jemným pískem. Voda je tak průzračná, že lze dohlédnout až na písečné mořské dno, které spolu s dopadajícími slunečními paprsky dává moři neuvěřitelně jasnou, tyrkysově modrou barvu. Pláže jsou lemovány hustými porosty pinií a jsou součástí chráněného krajinného území. Pro lepší orientaci při cestě na pláže doporučujeme zakoupit podrobnou mapku ostrova, kde jsou vyznačeny i polní a lesní stezky.

Panenské (nezastavěné) pláže - bez turistických služeb:

Arenal de Son Saura - je jednou z nejznámějších panenských písečných pláží na jižním pobřeží (520 m dlouhá, 60 m široká). Bezprostřední okolí pláže je panensky krásné, mořská voda průzračně čistá, znečistění je pouze přírodního rázu (mořské řasy Posidonia oceanica). Pláže jsou dvě, na větší z nich je častější výskyt řas. V létě pláž navštěvují turisté, kteří většinou přijíždějí výletní lodí, aby se vykoupali a pokochali její křehkou krásou.
Přístup: autem či na kole - jižně od Ciutadelly, směr Sant Joan de Missa, průjezd po úzké silnici mezi poli a zídkami, dále po směrovkách Arenal de Son Saura, přejezd po prašné cestě soukromého pozemku na parkoviště.

Cala ´n Turqueta - byla pojmenována podle tyrkysové barvy moře. Přestože se jedná o panenskou pláž (185 m dlouhá, 80 m široká), přitahuje tato jedinečná, nádherná zátoka bohužel stále více turistů. Písek na pláži i na mořském dně je jemný a bílý, a proto je voda neuvěřitelně jasně modrá. Harmonii barev ještě umocňuje zeleň pinií, které zátoku lemují. Mezi okolními skalními útesy se skrývá bohatý podmořský život. Přístup: autem či na kole - jižně od Ciutadelly, směr Sant Joan de Missa, , průjezd po úzké silnici mezi poli a zídkami, dále po směrovkách Cala ´n Turqueta, příjezd lesní cestou na parkoviště.

Cala Macarelleta a Cala Macarella - obě plážičky jsou po celé léto hojně navštěvovány nudisty, kteří jsou zde tolerováni. Pláže leží bezprostředně vedle sebe a jsou si velmi podobné. Cala Macarelleta je menší a klidnější než její sousední sestra (30 m dlouhá, 55 m široká) a je na ní obtížnější přístup (asi 600 metrů po lesní stezce podél strmého převisu). Sousední a větší Cala Macarella (75 m dlouhá, 60 m široká) je považována za jednu z nejkrásnějších pláží na Menorce, obklopuje ji nádherná, panenská příroda. Okolní pinie poskytují dostatek stínu před poledním sluncem. U pláže najdete malý bar s občerstvením a v hlavní sezóně je možné si vypůjčit šlapadlo. Zajímavostí je ústí malé říčky, která protéká okolní roklí a vlévá se do moře. Mořské dno je písečné a zátoka je tvořena nízkými, skalními útesy. Viditelnost v moři je asi 4 metry, v blízkosti útesu jsou místa vhodná pro "šnorchlování". V okolí obou pláží často kotví plachetnice a menší jachty a dodávají místu neodolatelné kouzlo. Přístup: autem či na kole - jižně od Ciutadelly, směr Sant Joan de Missa, průjezd po úzké silnici mezi poli a zídkami, dále po směrovkách Cala Macarelleta a Cala Macarella, příjezd lesní cestou na parkoviště. Existuje i pěší stezka po pobřeží z letoviska Cala Galdana (asi 60 minut).

Cala Mitjana - okouzlující, panenská pláž (100 m dlouhá, 140 m široká) s bílým, jemným pískem a neuvěřitelně průzračným mořem. Je obklopena malebným zálivem s vyššími vápencovými útesy a hustým piniovým hájem. V bezprostřední blízkosti se nachází miniaturní kopie této pláže - Cala Mitjaneta. Ve skalnatých útesech najdete průrvy a jeskyně, které jsou přístupné z vody pouze se šnorchlem. Přístup: autem, odbočte ze silnice Ferreries - Cala Galdana asi na šestém kilometru doleva na lesní cestu (vyznačeno nenápadnou směrovkou). Tam můžete ve stínu zaparkovat auto na soukromém pozemku (za poplatek) a pokračovat pěšky po stezce na pláž (15 minut). Druhou možností je cesta pěšky ze sousedního letoviska Cala Galdana po prašné stezce (podél lomu na mořský vápenec) a pokochat se nádhernou přírodní scenérií. (30 minut). Orientačním bodem je tyrkysově modré moře, které je vidět už z dálky.

Cala Trebalúger - podle domorodců je nejkouzelnější pláží jižního pobřeží ostrova, na kterou existuje pouze přístup pěšky či lodí. Z tohoto důvodu je méně navštěvována turisty a znají ji hlavně místní. Pláž s bělostným pískem (190 m dlouhá, 160 m široká) připomíná reklamní snímky z oblasti Karibiku. V okolních skalách se nachází četné prehistorické jeskyně. Přístup: pěšky po lesní stezce z pláže Cala Mitjana (obtížný přístup a stezka je špatně vyznačena) nebo lodí z letoviska Cala Galdana.