Pláže a zálivy (Playas y calas)

Menorca se vyznačuje velmi členitým skalnatým pobřežím, které po tisíce let utvářely nárazy vln a větru. Pobřeží je dlouhé přibližně 200 kilometrů, je tvořeno útesy a malými, písečnými zátokami. Zvláštností pobřeží jsou také romantické skalnaté zálivy ve tvaru fjordu, např. Cales Coves.

Na Menorce najdete mnoho půvabných pláží a zálivů a každý návštěvník jistě brzy objeví místo, které mu nejlépe vyhovuje. Písečné pláže mohou být malé, s dostatkem soukromí či delší a více navštěvované, s jemnými či hrubším pískem, zastavěné s rozvinutou turistickou infrastrukturou či panenské, které leží mimo turistická letoviska. Mnohé z nich se nacházejí v oblastech chráněného krajinného území. Označení "panenská pláž" pochopitelně neznamená, že místo není navštěvováno turisty a domorodci. V hlavní turistické sezóně bývají i panenské (nezastavěné) pláže samozřejmě plné, přesto se však svou atmosférou odlišují od klasických pláží středomořských přímořských letovisek.

Na ostrově se nachází asi 70 zálivů, z nichž je pouze 30 zastavěných, ostatní jsou panenské (bez turistické infrastruktury). Všechny pláže na Menorce jsou veřejné, ale pozemek před panenskými plážemi bývá často soukromým majetkem. Chcete-li tedy dojet autem co nejblíže k moři, musíte u vjezdu místnímu hlídači pozemku zaplatit poplatek za parkovné (cca. 600 - 800 PTS za auto/den). Místní hovoří o tzv. "ekologické dani". Pěšky lze projít pozemek zcela zdarma.

Nejdelší písečná pláž na Menorce se nachází na jihu ostrova, jmenuje se Son Bou a měří přes dva kilometry. Nudistické pláže na ostrově oficiálně neexistují, nudisty však domorodci tolerují na některých malých a odlehlých plážích. "Nahoře bez" je dnes obvyklým jevem na všech plážích i u hotelových bazénů.

Na nejhezčí, panenské pláže se však můžete dostat pouze pěšky po dobrodružně vypadajících, prašných cestách. Čím je na pláž obtížnější přístup, tím je větší pravděpodobnost, že budete mít více soukromí. Odměnou za váš sportovní výkon bude romantika a okouzlující přírodní scenérie. Na panenských plážích většinou chybí jakékoliv služby pro turisty, a proto je třeba si přinést s sebou vlastní nápoje i jídlo. Nelze počítat ani s půjčovnou lehátek a slunečníků či s vodními sporty. Přesto představuje pobyt na panenských plážích nevšední zážitek. Mnozí turisté bohužel neodnášejí obaly od donesených potravin s sebou, ale nechávají je volně ležet na pláži. Vzhledem k tomu, že na nezastavěných plážích není zajištěn pravidelný úklid, jsou některé z nich bohužel silně znečištěné odpadky.

Cesta, která spojuje Mahón se Ciutadellou, rozděluje ostrov na severní a jižní část. Podél pobřeží jsou autem sjízdné pouze kratší úseky. Pokud chcete poznat jednotlivé pláže, je třeba se často vrátit na hlavní silnici a poté opět odbočit. Naštěstí vzdálenost od hlavní silnice k pobřeží často nepřesáhne 10 km.