Menorca - Potápění

Menorca je zajímavou středomořskou potápěčskou lokalitou. V roce 1992 se konala ve Ciutadelle mezinárodní soutěž v podmořské fotografii. Podmořský život u ostrova nelze samozřejmě srovnávat s lokalitami v Rudém moři, Karibiku či Indickém oceánu, ale zkušení potápěči i začátečníci si tady přijdou rozhodně na své. Najdete zde typicky středomořskou podvodní faunu a flóru a hlavně velmi zajímavou topografii podmořského terénu (průrvy, jeskyně, kaňony). Zkušení potápěči se mohou vydat na průzkum tamních vraků ztroskotaných lodí. Nacházejí se asi v hloubce kolem 40 až 50 metrů a ponor k nim je poměrně náročný. Z tohoto důvodu vyžaduje vedení báze předložení potápěčské licence druhého stupně (PADI i CMAS).

Nejznámější potápěčské lokality:

Lighthouse - hloubka 18 metrů, průrvy, jeskyně, zajímavá topografie
Grand Canyons - hloubka 21 metrů, podvodní labyrint kanálů a jeskyní
Stairway - hloubka 18-20 metrů, zajímavé průrvy, fascinující topografie.
Swiss cheese - hloubka 23 metrů, jeskyně s tunely a kanály, zajímavé korály a bizarní útvary
Pont d´en Gil - hloubka 12-18 metrů, špičková jeskyně (220 metrů), vyplněna stalagmitickými a stalaktitickými krápníky.
Friars Cloisters - hloubka 21 metrů, tajemné průplavy a záhadná zákoutí.
vrak Malakoff (1929) - hloubka 35-40 metrů, původně francouzská nákladní lodˇ, tvoří umělý reef (105 metrů), množství ryb a mořských živočichů.
vrak Francesquita (1952) - hloubka 50 metrů, původně španělský výletní parník, hloubkové potápění

Většinu potápěčských škol vedou Němci nebo Angličané. Zájemci o kurs si musí ještě před odjezdem na ostrov obstarat lékařské povolení (v angličtině) od svého lékaře. Na ostrově najdete převážně potápěčské báze americké školy PADI. Potápěčské báze vyžadují pro zapůjčení výstroje a láhví předložení potápěčské licence PADI nebo CMAS. Všechna potápěčská centra nabízejí potápěčské kurzy, zapůjčení veškeré výstroje a ponory z lodi v doprovodu zkušeného instruktora nebo Dive Mastera. Chcete-li si pouze vyzkoušet své pocity pod mořskou hladinou, je možné se zúčastnit krátkého kursu "Discover Scuba diving". Po krátkém proškolení v teorii následuje praktická ukázka základních potápěčských dovedností.